Lauris Lapsa

Sveiciens trešdienā. Šodien turpinām iepazīstināt ar Mūsu lieliskajiem kluba dalībniekiem. Šodien kārta LAURIM Lapsam.

Pastāsti, kā sākās Tavas skriešanas gaitas? Ko Tu darīji pirms uzsāki skriet un vai arī tagad skriešanu apvieno ar kādiem citiem sporta veidiem?

Nopietnāk ar skriešanu sāku nodarboties vidusskolas sākumā 2018.gadā. Protams, arī pirms tam biju periodiski trenējies skriešanā, jau kopš 8 gadu vecuma, taču neregulāri un ne ar pārāk lielu entuziasmu, ar skriešanu sanāca nodarboties tik cik, lai pārstāvētu skolu kādās krosa sacensībās.

Pirms tam es arī nodarbojos ar citiem sporta viediem, pamatskolā trenējos florbolā un nedaudz arī volejbolu, taču abi sporta veidi tā līdz galam neaizrāva, lai rastos vēlme turpināt trenēties.

Pirms uzsāku trenēties skriešanā, trenējos sporta soļošanā, kur arī guvu savus pirmos lielos panākumus sportā, taču ar laiku sāka zust interese un sapratu, ka nekādi lielie rezultāti man tur arī nebūs. Tajā pat laikā arvien vairāk sāku skriet sacensībās un sāku gūt lielāku gandarījumu par sevis sasniegto skriešanā, tāpēc pēc garas sarunas ar savu tā brīža treneri Voldemāru Mezīti arī izlēmu pāriet uz skriešanu.

Foto no manām pēdējām soļošanas sacensībām 2018.gadā. Latvijas čempionāts U18 5000m soļošanas distancē izcīnīju 2.vietu.

Kas ir tas, kas Tevi aizrauj skriešanā?Vai laikapstākļi neietekmē Tavus treniņus?

Grūti tā nosaukt vienu lietu, kas mani aizrauj skriešanā, tas drīzāk ir vairāku lietu kopums:

• Gandarījums par sevis padarīto. Nav labākas sajūtas par labi izskrietu treniņu, kad esi izskrējis visu kā vajag un beigās ir sajūta, ka varēji skriet vēl ātrāk vai arī gandarījums par sacensību rezultātu, kad zini, ka esi ieguldījis darbu rezultāta izaugsmē.

• Vēlme pārbaudīt savu spēju robežas. Mani vienmēr ir fascinējušas cilvēka spēju robežas dažādās jomās un stāsti par šo robežu sasniegšanu, tāpēc mani aizrauj domas „cik ātri es varu noskriet?” vai „cik daudz es varētu noskriet?” un mani aizrauj process šo robežu sasniegšanai.

• Process. Man patīk skriet un mani vienkārši aizrauju pats treniņu process, patīk novērot pašam savu izaugsmi un nedaudz pamocīt sevi treniņos.

Nav tā kā es ar lielu prieku eju uz visiem treniņiem, protams, ir tā, ka reizēm paskaties treniņu plāna un ir vēlme uz konkrētām dienām saslimt, taču gandarījums būs daudz lielāks no smagāka treniņa nekā, ja es to izlaidīšu.

Laika apstākļi pārāk neietekmē manus treniņus, protams, ja ziemā ir jāskrien intervāli vai kāds tempa treniņš, tad noteikti treniņus taisīs iekštelpās, taču, ja runa ir par krosiņiem, tad vai ir -25 grādi un putenis vai +30 grādu svelme es treniņu taisīšu neatkarīgi, neuzskatu, ka laika apstākļi ir iemesls lai netaisītu treniņu, saģērbjas attiecīgi laika apstākļiem un aiziet.

Kādi mērķi šai sezonai? 

Šajā sezonā ir jau sasniegti, manis izvirzītie mērķi. Mērķi bija izskriet 1500m pa 3:55 un izcīnīt kādu medaļu Latvijas čempionātos. Abi šie mērķi jau ir sasniegti un pārējais šajā sezonā sasniegtais jau būs kā bonuss.

Pirmā izcīnīta medaļas Latvijas čempionātos skrienot pieaugušo līmenī. Bronza 3000m distancē.

Kā Tu nolēmi iestāties sporta klubā Tērauds un ko Tev ir devis klubs? 

 Doma par stāšanos klubā sāka rasties jau 2020.gadā, 11.klasē, taču tajā brīdi tā bija tikai domā. Tad es rēķinājos ar to, ka pēc gada es pabeigtu vidusskolu un dotos uz augstskolu Rīgā. Līdz tam brīdim es biju treniņos skrējis lielākoties viens, jo Gulbenes pusē nebija skrējēju, kas spēja ar mani treniņos kopā skriet, tāpēc es meklēju klubu, kurā man būtu kompānija. Būšu godīgs, ja paskatās sezonas labāko rezultātu sarakstā un lielākajā daļā distanču līderi ir no viena kluba, tad ir diezgan viegli izlemt, kur nākt trenēties. Tad nu vidusskolu beidzot tā brīža treneris iesāka sarunas ar kluba treneriem un kopš 2021.gada septembra es šeit trenējos.

Klubs man ir devis iespēju iepazīt foršus cilvēkus ar ko kopā skriet treniņos, motivāciju turpināt aktīvi trenēties un radījis pašpārliecinātību par savām spējām.

Kā Tu vērtē treneru darbu?

Ar treneru darbu esmu ļoti apmierināts. Atsaucīgi, var sniegties pēc padoma, ja nepieciešams var pamainīt treniņu plānu, motivējoši un uzmundrinoši. Vienmēr jūtos droši, ka esmu nonācis īstajās rokās un ticu, ka treneri spēs mani sagatavot galvenajiem mačiem. Tādu progresu gada laikā nekad neesmu izjutis un šī nepilna gada laikā, ko esmu pavadījis kluba treneru vadībā, esmu pārliecināts, ka pieņēmu pareizu lēmumu kluba izvēlē.

Ko Tu ieteiktu visiem tiem, kuri vēl domā sākt sportot- skriet? 

Mērķis. Ir vajadzīgs mērķis, lai spētu sevi motivēt. Liels vai mazs mērķis, taču tas ir svarīgs, lai motivētu sevi turpināt sportot. Tas varbūt ar veselību saistīts mērķis vai ar konkrēta rezultāta sasniegšana, taču mērķa nospraušana palīdzēs sevi piespiest darīt visu, lai to sasniegtu. 

Nebaidīties prasīt padomu. Vai tas būtu internetā vai kādam konkrētam sportistam nevajag baidīties prasīt padomu, ja kaut kas pašam nesanāk. Neviens jau nesitīs, ja kaut ko prasīs, galvenais ir nebaidīties.

Un, protams, nepārforsēt, jo īpaši, ja tikko sāk nodarboties ar skriešanu. Visi vēlas ātri redzēt progresu, taču tas prasa laiku. Svarīgi sevi attīstīt vispārīgi gan fiziski, gan mentāli. Skriešana nav viegls sports un tūlītēja rezultātu izaugsme var daudziem rast vēlmi pārtraukt skriet, taču galvenais ir būt pacietīgam un izbaudīt procesu.

Personīgie rekordi:

1500m: 3:55.36
1500m(telpās): 4:05,59
3000m: 8:40.20
3000m(telpās): 9:01,94

5000 m : 15:40,12