Aivars Akots

Labrīt šajā baltajā ceturtdienas rītā. Mēs turpinām iepazīstināt ar Mūsu lieliskajiem kluba dalībniekiem. Šodien kārta AIVARAM Akotam.

Pastāsti, kā sākās Tavas sportiskās/skriešanas gaitas?  Ko Tu darīji pirms uzsāki skriet un vai arī tagad skriešanu apvieno ar kādiem citiem sporta veidiem?
Ar skriešanu sāku nodarboties salīdzinoši nesen – 2018 gada aprīlī. Līdz tam mani vairāk uzrunāja sportiskās aktivitātes, kuras var baudīt kopā ar draugiem. Piemēram, vairākus gadus tas bija pludmales volejbols, kuru spēlēju reizi nedēļā. Vēl esmu spēlējis florbolu un basketbolu, un pāris gadus mācījies karatē prasmes.
Skriešanu biju pamēģinājis arī iepriekš (pa pāris nedēļām 2011. gadā un 2016. gadā), bet ātri liku to pie malas, jo man nepatika skriet. Man tas bija garlaicīgi un grūti. Lai arī ar apbrīnu klausījos tuvākā drauga stāstos par viņa skriešanas pieredzi, pašam to darīt īsti nebija iedvesmas.
Uzskati sāka mainīties, kad nopietnāk sāku pievērsties pašattīstībai. Kad sāku vairāk fokusēties uz to, ko es gribu darīt ar sev pieejamo laiku, sapratu, ka veiksmīgākai mērķu sasniegšanai palīdzētu lielāks gribasspēks un disciplīna, nekā toreiz bija manā rīcībā. Esmu lasījis, ka disciplīnu var attīstīt tā pat kā jebkuru citu prasmi –  praktizējot. Un, kā jau jebkuru prasmi, to var izmantot savā labā dažādās situācijās. Piemēram, lai darītu lietas, kas tuvina mērķiem, arī tad, kad ir slinkums.
Izvēlējos sākt skriet tādēļ, ka man tas bija grūti un nebaudāmi. Lai stiprinātu gribasspēku. Un skriešana man ir palīdzējusi atklāt, ka izaugsmes ceļš mērķu sasniegšanai man rada gandarījuma un piepildījuma sajūtu.

Kas ir tas, kas Tevi aizrauj skriešanā/sportā? Vai laika apstākļi neietekmē Tavus treniņus?
Laika gaitā skriešana man ir kļuvusi par svarīgu dzīves sastāvdaļu un tā uzlabo manas dzīves kvalitāti vairākās kategorijās:
• Veselība;
• Enerģijas līmenis – sākt rītus ar sevis pārvarēšanu dod lielisku enerģiju visai dienai;
• Izaugsme – skrienot mierīgos skrējienus klausos audio grāmatas;
• Disciplīna – skriešanas rituāls ir būtiski palielinājis manas komforta robežas un spēju šīs robežas pārkāpt, ko īpaši novērtēju ceļā uz saviem mērķiem profesionālajā vidē;
• Laicīguma izjūta – lai arī cik grūti vai viegli ir šajā brīdī – tas mainīsies. Šī pieredze palīdz nepadoties brīžos, kad ir īpaši grūti. Skriešanā priekš manis tie ir intervālu treniņi.

Liels sals un svaigi sasnidzis dziļš sniegs, šķiet, ir vienīgie laikapstākļi, kas ir mani atturējuši no skriešanas. Visādi citādi esmu no tiem, kas piekrīt teicienam “nav sliktu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs”.

Kādi mērķi šai sezonai? 
Neiedzīvoties traumās un turpināt uzlabot savu sniegumu. 
Beztermiņa mērķis ir noskriet maratonu pirmā olimpiskā maratona līmenī – 2 stundas 58 minūtes un 50 sekundes. Ceļā uz maratona mērķi gribētos tikt līdz pusmaratonam ar laiku zem vienas stundas un divdesmit minūtēm.

Kā Tu nolēmi iestāties sporta klubā Tērauds un ko Tev ir devis klubs? 
Pagājušā vasarā, pērkot skriešanas apavus, pārdevējs ieminējās, ka, ja es vēl netrenējos pie trenera, tad tas varētu būt lielisks nākamais skriešanas attīstības solis un viņam tieši ir zināmi lieliski treneri. Tā es satiku treneri Jāni Višķeru un esmu pateicīgs, ka viņš piekrita trenēt arī cilvēku, kam tūlīt būs 40 un kas skriešanas treniņus uzsācis salīdzinoši nesen. 
Klubs man ir paplašinājis interesanto un iedvesmojošo paziņu loku. 

Kā Tu vērtē treneru darbu?
Esmu ļoti apmierināts. Treneri ir vienmēr pieejami un treniņa plānus pielāgo individuālam sniegumam, mērķiem un fiziskai sagatavotībai.

Ko Tu ieteiktu visiem tiem, kuri vēl domā sākt sportot? 
Regulāras fiziskās aktivitātes ir lielisks veids kā baudīt izaugsmi gandrīz no pirmās dienas. Un skriešana ir viegli pieejams fiziskās aktivitātes veids. Izaugsmes sajūta stiprina pārliecību saviem spēkiem.
Just do it. It kā tik vienkārši, tajā pašā laikā, manuprāt, tas ir būtiskākais, kas var ikvienu tuvināt saviem mērķiem – vienkārši darīt. Soli pa solim. Un mācīties no kļūdām. Būtiskākais uzreiz aiz savu mērķu apzināšanās.

 

NOVĒLAM AIVARAM TURPINĀT CĪTĪGI STRĀDĀT TRENIŅOS UN SASNIEGT VISUS IZVIRZĪTOS MĒRĶUS!